قیمت نفت کمی افزایش یافت

قیمت نفت به دلیل چشم انداز تقاضای چین اندکی افزایش یافت

قیمت نفت در روز سه‌شنبه شاهد افزایش اندکی بود، به طوری که نفت خام برنت با 34 سنت افزایش به 85.10 دلار در هر بشکه و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 29 سنت افزایش به 81.12 دلار در هر بشکه رسید. این افزایش به دلیل داده‌های اقتصادی قوی‌تر از چین، بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان است که چشم‌انداز تقاضا برای نفت را تقویت کرده است. اقتصاد چین در سه ماهه اول سال 2023 سریعتر از حد انتظار رشد کرد و رشد سالانه 4.5 درصدی را تجربه کرد زیرا سیاستگذاران این کشور قصد دارند پس از پایان محدودیت های سختگیرانه COVID-19 در دسامبر، رشد را تقویت کنند.

بهبود اقتصاد چین از قیمت نفت حمایت می کند

به گفته لئون لی، تحلیلگر CMC Markets، بهبود قابل توجه اقتصاد چین از افزایش اخیر قیمت نفت حمایت کرده است. ماه می، اوج سفر فصلی در چین است و انتظار می‌رود تقاضا برای سوخت نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته باشد. توان عملیاتی پالایشگاه ها در چین نیز در ماه مارس به سطوح بی سابقه ای افزایش یافت که نشان دهنده تقاضای قوی برای سوخت بود زیرا پالایشگاه ها فعالیت های خود را افزایش دادند تا تقاضای صادراتی قوی را جذب کنند و پیش از تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده موجودی ذخیره کنند. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که چین بیشترین رشد تقاضای نفت خام را در سال 2023 به خود اختصاص خواهد داد.

اوپک پلاس کسری عرضه و بهبود اقتصاد جهانی را کاهش می دهد

در حالی که کاهش تولید اعلام شده توسط تولیدکنندگان اوپک پلاس می تواند به رفع کسری عرضه مورد انتظار در نیمه دوم سال کمک کند، آژانس بین المللی انرژی هشدار داده است که این کاهش تولید همچنین می تواند به مصرف کنندگان آسیب برساند و بهبود اقتصاد جهانی را به عقب براند. این آژانس پیش بینی کرده است که چین بیشترین رشد تقاضای نفت خام در سال 2023 را به خود اختصاص خواهد داد. با این حال، به دلیل تقویت دلار و افزایش بازدهی خزانه‌داری، قیمت نفت همچنان تحت فشار باقی می‌ماند که به گفته تحلیلگران بانک ملی استرالیا می‌تواند امیدهای بهبود اقتصادی را کاهش دهد.

تولید نفت شیل آمریکا در ماه مه به رکورد بی سابقه ای رسید

داده‌های اداره اطلاعات انرژی نشان می‌دهد که انتظار می‌رود تولید نفت خام و گاز طبیعی ایالات متحده در هفت حوضه بزرگ شیل این کشور در ماه می به رکورد افزایش یابد. این نشان دهنده مقداری افزایش عرضه در این جبهه است، اما داده های مربوط به ذخایر نفت خام ایالات متحده در روزهای سه شنبه و چهارشنبه منتشر می شود. نظرسنجی اولیه رویترز در روز دوشنبه نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا احتمالاً هفته گذشته حدود 2.5 میلیون بشکه کاهش یافته است. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار OANDA پیش بینی می کند که بازار نفت به زودی باید با ترس از رکود مقابله کند، اما در حال حاضر، باید یک تجارت متلاطم باشد.

افزایش قیمت نفت و بهبود اقتصاد چین بر بازار فارکس تأثیر می گذارد

افزایش قیمت نفت و داده های اقتصادی قوی تر از چین ممکن است بر بازار فارکس تأثیر بگذارد. با افزایش تقاضا برای نفت، قیمت نفت خام افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به تقویت ارز در کشور صادرکننده نفت شود. در این حالت، با افزایش سرعت اقتصاد چین، ممکن است تقاضا برای پول این کشور، یوان، افزایش یابد. علاوه بر این، افزایش قیمت نفت می تواند بر ارزش ارز در کشورهای واردکننده نفت تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر ایالات متحده به واردات نفت از چین ادامه دهد، افزایش قیمت نفت می تواند منجر به کاهش ارزش دلار شود. معامله گران فارکس این تحولات را از نزدیک زیر نظر خواهند داشت و موقعیت خود را بر این اساس تنظیم خواهند کرد.

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}