تحلیل بنیادی ارز دیجیتال

"تحلیل فاندامنتال"

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال عوامل مربوط به میزان عرضه و تقاضای دارایی‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا معامله گر نوسانات قیمت محصول را در آینده پیش بینی کند. در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال، عوامل مؤثر بر قیمت با دیگر دارایی‌های سنتی مثل سهام تفاوت زیادی دارند.

بررسی فاندامنتال یک ارز دیجیتال می‌تواند بسیار گسترده باشد و عوامل مختلفی را در برگیرد که ما در اینجا مهم‌ترین آنها را مطرح کرده‌ایم.

معاملات رمز ارزها

تحلیل فارکس

بررسی وایت پیپر یک پروژه ارز دیجیتال

وایت پیپر (White paper) به گزارش عمیق، جامع و معتبر گفته می شود که شامل معرفی کلی پروژه، توضیح مشکل، ارائه راهکار فنی و نقشه راه پروژه، به همراه جزئیات ارز دیجیتال پروژه بوده و یک مرجع برای متخصصان بلاکچین و نرم‌افزار برای توسعۀ آن پروژه و ارز دیجیتال می باشد. 

مارکت کپ یا ارزش بازار

مقدار کل سرمایۀ در حال گردش یک ارز دیجیتال بر حسب دلار است. روش محاسبه آن عبارتست از "تعداد کل ارز دیجیتال در گردش × قیمت ۱ واحد از آن ارز دیجیتال = ارزش کل بازار"

حجم معاملات

یکی از پارامترهای مهم در تحلیل فاندامنتال یک پروژه میزان حجم معاملات یک ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت است. میزان خرید و فروش ارز در یک شبانه روز قدرت نقد شوندگی آن ارز را نشان می دهد.

شاخص ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش ها (NVT)

هدف از محاسبه این پارامتر ارزیابی نسبت ارزش کل شبکه به فعالیت های افراد شرکت کننده در شبکه به عنوان سرمایه گذار می باشد. بالا بودن این پارامتر، می تواند یکی از نشانه های نزولی بودن روند قیمتی آن ارز دیجیتال باشد. 

میزان به صرفه بودن استخراج ارزهای دیجیتال

این میزان برای ارزهای دیجیتالی که قابل استخراجند محاسبه می گردد. در صورتیکه هزینه ی استخراج ارز، در مقایسه با قیمت آن به‌صرفه نباشد، با کاهش استخراج آن توسط ماینرها روبرو شده و وارد روندی نزولی خواهد شد. 

تحلیل بنیادی فارکس
تحلیل فاندامنتال فارکس

شاخص امتیاز مالی دارایی رمزارزی (FCAS)

مؤلفه ای برای سنجیدن سلامت پروژه های ارز دیجیتال بوده و در این شاخص برای هر یک از دارایی ها یک رتبه بین صفر تا ۱۰۰۰ اختصاص داده می شود که رتبه فاندامنتال ارز می باشد. میزان فعالیت کاربران، رفتار توسعه دهنده و بلوغ بازار، بر محاسبه این امتیازها مؤثر می باشد.

شاخص نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

به در صد بازگشت سرمایه گفته می شود که مقدار سود حاصل از یک ارز دیجیتال بر اساس تغییرات قیمتی از ابتدای راه اندازی تا قیمت کنونی آن محاسبه می گردد. 

تاریخچه و بررسی کل پروژه

عواملی مانند نحوه کارکرد پروژه، کاربردها، چالش ها و راهکارهای آن، برنامه ها و رویدادهای پیش رو، رقبا، تیم پروژه و قدمت آن بر نرخ ارز دیجیتال مربوط به آن پروژه تأثیر زیادی دارد. 

صرافی ها

بررسی اینکه توکن یا کوین مدنظر در صرافی های معتبر لیست شده است، موضوع حائز اهمیت می باشد. در صورتیکه ارزدیجیتال در صرافی معتبری خرید و فروش نمی شود، ورود به معاملات آن ارز برای سرمایه گذار یا معامله گر ریسک بالایی به همراه دارد. 

مشارکت ها

همکاری و مشارکت با شرکت های معتبر و بزرگ بر نرخ ارز دیجیتال مربوط به آن پروژه تأثیر مثبتی دارد. این مشارکت تحقق اهداف و برنامه های ترسیم شده و وعده های داده شده توسط تیم پروژه را تضمین می کند. 

جهت دانلود فایل تحلیل فاندامنتال با توضیحات کامل و تعریف شاخص ها، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:
 

تحلیل فاندامنتال و مقایسه با تحلیل تکنیکال

{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}