یونی سواپ

ارز یونی سواپUniswap یونی سواپ (UNI) در کارگزاری فارکسر

 

LOW

HIGH

CHANGE

PRICE

SYMBOL

0
0
0
0
UNIUSD

 

 

ارز دیجیتال یونی سواپ

یک پروتکل نقدینگی خودکار برای سوآپ توکن در زنجیره

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ

Uniswap یونی سواپ یک پروتکل مبادله غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است که تجارت غیرقانونی توکن های ERC-20 را ارائه می دهد . اولین نسخه آن (Uniswap v1) از نوامبر 2018 (راه اندازی در DevCon 4) شروع شده است، در حالی که نسخه دوم (Uniswap v2) در می 2020 راه اندازی شد.

در یونی سواپ، کاربران می‌توانند توکن‌ها را مبادله کنند ، توکن‌هایی را به یک استخر اضافه کنند تا کارمزد دریافت کنند ، یا یک توکن را بدون اعتماد به هیچ واسطه مرکزی فهرست کنند. از آنجایی که تمام تعاملات مستقیماً روی زنجیره انجام می شود و بنابراین هزینه های گاز را به همراه دارد، Uniswap به مهم ترین مشارکت کننده گاز در شبکه عمومی اتریوم تبدیل شده است و تا زمان نگارش این مقاله به پرکاربردترین برنامه غیرمتمرکز تبدیل شده است.

یونی سواپ ارز دیجیتال بر روی یک سیستم منحصر به فرد به نام Automated Market Maker (AMM) ساخته شده است. در هسته آن، نقدینگی توسط استخرهای متشکل از دو توکن ERC-20 ایجاد می شود. از مزایای ارز یونی سواپ می توان به پشتیبانی شبکه اتریوم از این ارز و پشتیبانی صرافی یونی سواپ از آن اشاره کرد. به عنوان پاداش برای تأمین نقدینگی، طرفین (ارائه‌دهندگان نقدینگی یا LP) هزینه‌های مبادله‌ای را جمع‌آوری می‌کنند که هر زمان که افراد توکن‌ها را مبادله می‌کنند، متحمل می‌شوند. در یونی سواپ نسخه 2، کارمزد مبادله 0.30٪ از مبلغ واقعی معامله شده تعیین می شود. هزینه های جمع آوری شده به ذخیره استخر اختصاص می یابد. هنگامی که سوئیچ پروتکل روشن شود، دارندگان UNI 0.05٪ از هر مبادله را جمع آوری می کنند ، در حالی که پاداش LP ها به 0.25٪ کاهش می یابد.

علیرغم اینکه یونی سواپ اولین AMM نیست، رشد پروتکل‌های سازنده بازار خودکار را رایج کرده است، که منجر به ایجاد پروتکل‌های رقیب مانند SushiSwap می‌شود که تا حد زیادی به مجموعه قراردادهای منبع باز ممیزی شده آن متکی است.

افزایش علاقمندان استفاده از صرافی غیر متمرکز یونی سواپ باعث رشد یونی سواپ شده است.

UNI یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم است که کنترل بر پروتکل یونی سواپ ، خزانه جامعه توکن UNI ارز دیجیتال یونی، سوئیچ هزینه پروتکل (0.05٪ هزینه توسط دارندگان توکن UNI در صورت فعال شدن جمع‌آوری می‌شود)، Eth ENS، فهرست توکن‌های پیش‌فرض یونی سواپ (tokens.uniswap.eth) و توکن‌های نقدینگی SOCKS.

اصطلاحات ارز یونی سواپ

از مهمترین اصطلاحات یونی سواپ، تک شاخ یا همان یونیکورن است. اصطلاح یونیکورن در واقع بخشی از این سیستم است که معاملات غیر متمرکز ارزدیجیتال یونی سواپ را امکان پذیر می سازد. 

{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}