ادامه افزایش قیمت نفت

قیمت نفت پس از افزایش دو روزه در بحبوحه نشانه هایی از انقباض بازار همچنان به رشد خود ادامه می دهد

قیمت نفت پس از افزایش دو روزه در بحبوحه نشانه هایی از انقباض بازار همچنان به رشد خود ادامه می دهد (13 آوریل) ، قیمت نفت در روز پنجشنبه پس از افزایش دو روزه به روند صعودی خود ادامه داد. این به دلیل تثبیت موقعیت‌های معامله‌گران در میان داده‌های مثبت تورم ایالات متحده و نشانه‌هایی از انقباض بازار بود. برنت، معیار جهانی نفت، روز پنجشنبه 0.02 درصد افزایش یافت و به 87.35 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که وست تگزاس اینترمدیت (WTI)، گیج که نفت خام آمریکا را ردیابی می کند، 0.07 درصد افزایش یافت و به 83.32 دلار در هر بشکه رسید. هر دو معیار نزدیک به بالاترین حد بسته شدن خود از اواسط نوامبر معامله می شوند.

تثبیت یا روند نزولی؟

Vanda Insights، یک شرکت اطلاعاتی بازار نفت مستقر در سنگاپور، اذعان داشت که افت جزئی در معاملات آتی نفت خام در روز پنج‌شنبه بیش از یک حرکت نزولی قوی، نشان‌دهنده یک تثبیت است. این به دنبال افزایش 2 درصدی روز چهارشنبه بود و جو بازار مالی تأثیر اصلی بر مجتمع نفت خام تا روز چهارشنبه بود. گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، که تغییرات جزئی موجودی انبارهای داخلی را نشان می‌داد و هیچ غافلگیرکننده‌ای در جبهه تقاضا وجود نداشت، تا حد زیادی کنار گذاشته شد.

برنامه استراتژیک ذخیره نفت دولت ایالات متحده

اعلامیه جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی، مبنی بر اینکه ایالات متحده قصد دارد به زودی ذخایر استراتژیک نفت خود را دوباره پر کند تا از کاهش قیمت نفت استفاده کند، قیمت نفت را افزایش داد. اظهارات خانم گرانهولم نشان می دهد که ایالات متحده می خواهد به زودی ذخیره استراتژیک نفت را به سطح قبل از جنگ اوکراین بازگرداند. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در Oanda، گفت که این نشانه افزایش قیمت نفت است. با این حال، خانم گرانهولم مشخص نکرد که ایالات متحده چه زمانی یا در سطوح متفاوتی نسبت به آنچه در گذشته نشان داده است، خرید خواهد کرد یا خیر.

سرد کردن داده های تورم ایالات متحده یک عامل مهم است

بیشترین حمایت از نفت در روز چهارشنبه ناشی از سرد شدن داده های تورم آمریکا بود. افزایش نرخ بهره فدرال رزرو از مارس سال گذشته به کاهش فشار قیمت بر خانوارها و مشاغل کمک کرده است. داده های منتشر شده توسط وزارت کار نشان می دهد که شاخص قیمت مصرف کننده در ماه مارس 0.1 درصد افزایش یافته است که نسبت به افزایش 0.4 درصدی در فوریه کاهش یافته است. تورم اصلی در ماه گذشته به 5 درصد کاهش یافت.

کاهش تولید اوپک پلاس

قیمت نفت خام از زمان رسیدن به پایین‌ترین حد در 15 ماه گذشته در ماه مارس افزایش یافته است، زیرا نگرانی‌ها از بحران بانکی جهانی کمرنگ شده است و موجودی‌های نفت خام کاهش یافته است. اقدام غیرمنتظره 9 عضو اوپک پلاس برای کاهش داوطلبانه تولید نیز به سومین افزایش هفتگی نفت در هفته گذشته کمک کرد. تولیدکنندگان اوپک پلاس گفته اند که از ماه مه تا پایان سال جاری کاهش داوطلبانه تولید نفت به میزان 1.16 میلیون بشکه در روز را اعمال خواهند کرد، در حالی که روسیه اعلام کرد کاهش 500 هزار بشکه ای در روز که از مارس تا ژوئن اجرا می کرد تا پایان سال ادامه خواهد داشت. بر اساس آخرین گزارش نفتی وام دهنده سوئیسی UBS که انتظار دارد قیمت نفت خام در سه ماهه آینده به سطح ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد، کاهش تولید داوطلبانه اعضای اوپک پلاس باید بازار نفت را از ماه می به بعد بیشتر کند و قیمت ها را افزایش دهد.

واردات نفت چین افزایش یافت

علیرغم داده های مثبت چین، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، قیمت نفت در روز پنج شنبه کاهش یافت. رویترز با استناد به داده های اداره کل گمرک چین گزارش داد، واردات نفت چین در ماه مارس نسبت به سال گذشته 22.5 درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان در یک ماه گذشته از ژوئن 2020 رسید، زیرا پالایشگاه ها در انتظار بهبود اقتصادی کار خود را افزایش دادند. این کشور در ماه مارس 52.3 میلیون تن نفت خام یا 12.3 میلیون بشکه در روز وارد کرد که در مقایسه با 10.1 میلیون بشکه در روز نفت خام وارداتی در مارس سال گذشته، نشان می‌دهد که فعالیت‌های اقتصادی در دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از کاهش رشد اقتصادی ناشی از همه‌گیری در حال افزایش است. سال گذشته

ارتباط قیمت نفت با فارکس

قیمت نفت می تواند به طور قابل توجهی بر بازار فارکس تأثیر بگذارد، به ویژه برای کشورهایی که به شدت به واردات یا صادرات نفت وابسته هستند. اگر قیمت نفت افزایش یابد، ارز کشورهای صادرکننده خالص مانند عربستان سعودی و روسیه ممکن است تقویت شود در حالی که ارز کشورهای واردکننده خالص مانند هند و ژاپن ممکن است ضعیف شود. معامله گران فارکس می توانند از حرکت قیمت نفت برای پیش بینی حرکات احتمالی ارز استفاده کنند. در کنار قیمت نفت، معامله‌گران سایر شاخص‌های اقتصادی مانند نرخ تورم، نرخ بهره و رشد تولید ناخالص داخلی را نیز رصد می‌کنند تا فرصت‌های معاملاتی سودآور در بازار فارکس را شناسایی کنند. به روز نگه داشتن آخرین داده های اقتصادی و تحولات بازار می تواند به معامله گران کمک کند تا تصمیمات تجاری آگاهانه ای اتخاذ کنند.

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}