هفته 2 می، نگاه به گذشته و آینده

هفته 2 می، نگاه به گذشته و آینده

نگاهی به هفته گذشته:

تورم ایالات متحده کمتر از حد انتظار بود، اما CPI اصلی انتظارات بالا را برآورده کرد. علائم نشان می دهد که خدمات با CPI انرژی کمتر ممکن است به اوج خود رسیده باشد، که باید فدرال رزرو را خوشحال کند. اعضای فدرال رزرو از کاهش نرخ بهره عقب نشینی کردند و احتمال افزایش در صورت لزوم را پیشنهاد کردند. کازیمیر، عضو بانک مرکزی اروپا، فکر می‌کند که ممکن است لازم باشد نرخ‌ها بیش از حد انتظار افزایش یابد. اردن، رئیس SNB اظهارات جنگ طلبانه را تکرار کرد. اوئدا، فرماندار BOJ به احتمال لغو YCC و کوچک کردن ترازنامه اشاره کرد. قیمت‌های مصرف‌کننده چین حداقل افزایش یافت و PPI به طور قابل‌توجهی کاهش یافت، که نگرانی‌ها را در مورد اهداف تولید ناخالص داخلی افزایش داد و خواستار محرک‌های بیشتر شد. علیرغم تلاش های دولت برای افزایش تقاضا، رشد وام چین به شدت کاهش یافت. BOE افزایش را نشان داد و دلار آمریکا تقویت شد. مذاکرات سقف بدهی آمریکا متوقف شد. بلومبرگ تحقیقات نرخ RBA را با سناریوهای مختلف فاش کرد.

نگاهی به هفته آینده:

انتظار می رود هفته پیش رو با بحث های مداوم بین دموکرات ها و جمهوری خواهان در مورد سقف بدهی مشخص شود که احتمالاً در بن بست باقی خواهد ماند. عدم حل این مشکل به طور بالقوه می تواند عواقب شدیدی برای ایالات متحده و اقتصاد جهانی ایجاد کند. با این حال، بعید است که هر دو طرف تا آخرین لحظه ممکن تسلیم شوند. معامله گران همچنین داده های اقتصادی زیادی برای تجزیه و تحلیل خواهند داشت. معامله گران دلار استرالیا (AUD) داده های دستمزد و اشتغال و همچنین انتشار دقیقه RBA را از نزدیک زیر نظر خواهند داشت. معامله گران اروپایی (EUR) می توانند انتشار داده های سه ماهه اشتغال و رشد را به همراه گزارش ماهانه احساسات ZE پیش بینی کنند. در همین حال، معامله گران ین ژاپن (JPY) بر CPI، تولید ناخالص داخلی، داده های تجاری و موارد دیگر تمرکز خواهند کرد. علاوه بر این، مهم است که اهمیت خرده فروشی، تولید صنعتی، و گزارش های احساس تجاری منطقه ای در ایالات متحده را نادیده نگیریم.

رویدادها و موضوعات کلیدی هفته پیش رو:

  • انتخابات ترکیه
  • مذاکرات سقف بدهی آمریکا
  • تخلیه اطلاعات چین
  • خرده فروشی ایالات متحده
  • تولید ناخالص داخلی منطقه یورو، اشتغال، تورم و احساسات ZEW
  • دقیقه RBA، داده های دستمزد استرالیا و گزارش اشتغال
  • CPI ژاپن
نتایج انتخابات ترکیه در بحبوحه نگرانی های تورمی در انتظار است

نتایج اولیه انتخابات ترکیه قرار است روز یکشنبه اعلام شود و مشخص کند که آیا رئیس جمهور اردوغان به حکومت دو دهه ای خود ادامه می دهد یا با احتمال برکناری مواجه خواهد شد. با توجه به تورم بالا که در حال حاضر بالای 40 درصد است و در سال 2022 به 85 درصد می رسد، بدیهی است که بسیاری از شهروندان خواهان تغییر هستند. نتیجه نامشخص است و ناظران را مشتاق می کند تا ببینند آیا به درخواست تحول پاسخ داده می شود یا خیر. معامله گران فارکس که با لیر ترکیه (TRY) معامله می کنند باید در مورد خطرات احتمالی شکاف در باز شدن بازار در روز دوشنبه محتاط باشند و بر این اساس ریسک خود را مدیریت کنند.

بن بست در مذاکرات سقف بدهی ایالات متحده، عدم اطمینان را افزایش می دهد

بحث‌های جاری برای افزایش سقف بدهی ایالات متحده با موانع غیرمنتظره‌ای مواجه شده است، به طوری که هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان نتوانستند پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشند. با پایین آمدن ساعت، هر دو طرف به تلاش خود برای به دست آوردن اهرم فشار بر حریفان خود ادامه می دهند و این بن بست ممکن است تا آخرین لحظات ادامه داشته باشد. این بن بست سیاسی احتمالا برای چند هفته ادامه خواهد داشت و منجر به افزایش عدم اطمینان و کاهش ریسک پذیری در بین سرمایه گذاران می شود. تا زمانی که راه حلی پیدا نشود، انتظار می رود این مشکل حل نشده پتانسیل صعودی را برای احساسات بازار محدود کند.

خرده فروشی ایالات متحده و فارکس: تأثیر بر مصرف

با توجه به برخی شاخص‌ها که نشان‌دهنده شکاف در ارقام اشتغال ایالات متحده است، توجه سرمایه‌گذاران به سمت روند مصرف‌کننده سوق داده می‌شود. نشانه‌های هشداردهنده‌ای از ضعف در مخارج خرده‌فروشی ظاهر شده است، به طوری که نرخ رشد سالانه به پایین‌ترین سطح 34 ماهه پس از همه‌گیری یعنی 2.34 درصد کاهش یافته و در دو ماه گذشته کاهش یافته است. اگر خرده‌فروشی بیشتر بدتر شود، همراه با شاخص‌های ناامیدکننده‌ای مانند تولید صنعتی، معامله‌گران فارکس ممکن است احتمال سناریوهای «بالاتر برای کمتر» یا حتی کاهش زودتر نرخ بهره را پیش‌بینی کنند. چنین تحولاتی می تواند بر دلار آمریکا تأثیر بگذارد و انتظارات بازار را شکل دهد.

تولید ناخالص داخلی، اشتغال، تورم، و احساسات ZEW

اشتغال منطقه یورو در سه ماهه چهارم به بالاترین حد خود رسیده است که منجر به فشارهای تورمی شده است. در روز سه‌شنبه، داده‌های سه‌ماهه اول، از جمله ارقام تولید ناخالص داخلی و سپس داده‌های نهایی HICP در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد. به طور کلی، اعضای بانک مرکزی اروپا (ECB) موضع جنگ طلبانه دارند و داده های اقتصادی قوی آنها را در مسیر افزایش بیشتر نرخ بهره نگه می دارد. با این حال، گزارش آینده‌نگر ZEW که در روز سه‌شنبه انتظار می‌رود، وزن قابل توجهی دارد، به ویژه پس از کاهش غیرمنتظره انتظارات تجاری در آوریل. اگر احساسات ZEW در کنار داده‌های قوی اشتغال بهبود یابد، برخی از اعضای بانک مرکزی اروپا ممکن است از رویکرد "بالاتر برای طولانی‌تر" به سیاست پولی حمایت کنند.

نگاه نزدیک به شاخص های اقتصادی چین

داده‌های اخیر چین حاکی از انقباض PMI، ارقام ناامیدکننده واردات و صادرات، تورم ضعیف، کاهش قیمت‌ها در کارخانه و کاهش شدید تقاضای وام است. بازگشایی این کشور آنطور که در ابتدا پیش بینی می شد قوی نبوده است و به طور بالقوه منجر به ناامیدی بیشتر در مورد چشم انداز رشد جهانی می شود. سرمایه‌گذاران در این هفته اطلاعات چین را به دقت رصد خواهند کرد که شامل داده‌های تولید صنعتی، خرده‌فروشی، سرمایه‌گذاری و اشتغال است. نتایج این شاخص ها ممکن است پیامدهای مهمی برای بازارهای فارکس و احساسات سرمایه گذاران در سراسر جهان داشته باشد.

صورتجلسه RBA، داده های دستمزد استرالیا، و گزارش اشتغال: تاثیر فارکس

صورتجلسه RBA، داده های دستمزد استرالیا، و گزارش اشتغال بر فارکس تأثیر خواهد گذاشت. تصمیم RBA برای افزایش نرخ در صورتجلسه مشخص خواهد شد. افزایش دستمزدها و گزارش قوی اشتغال ممکن است نشانه افزایش ماه ژوئن باشد، دلار استرالیا را تقویت کرده و بر شاخص ASX تأثیر بگذارد. معامله گران فارکس از نزدیک این انتشارات را تماشا می کنند.

CPI ژاپن و امتیازهای کلیدی داده برای معامله گران ین

اظهارات Ueda نشان می دهد که اگر ژاپن به هدف تورم خود به شیوه ای پایدار دست یابد، کنترل منحنی بازده (YCC) ممکن است لغو شود و ترازنامه کاهش یابد. اما سطوح بالاتر تورم تحقق این هدف را به تاخیر می اندازد. علاوه بر این، با افزایش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) توکیو، این احتمال قوی وجود دارد که CPI در سراسر ژاپن نیز افزایش یابد.

معامله گران ین باید در این هفته به داده های کلیدی مانند قیمت کالاهای شرکتی (PPI)، تولید ناخالص داخلی، تولید صنعتی، داده های تجاری و CPI توجه زیادی داشته باشند. این شاخص ها تاثیر قابل توجهی بر ارزش ین در بازار فارکس خواهند داشت.

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}