وضعیت در حال تحول در بخش نفت نیجریه

وضعیت در حال تحول در بخش نفت نیجریه

تشدید تنش ها در دلتای نیجر

نیجریه با یک مانع احتمالی برای تولید نفت خام خود مواجه است، زیرا درگیری بین شرکت توسعه نفت شل (SPDC) و جوامع میزبان در ایالت های دلتا و بایلسا شدت می گیرد و بیش از 200000 بشکه در روز را به خطر می اندازد. این اختلاف حول محور شکست SPDC در بازپرداخت رانت های سطحی برای عملیات خود می چرخد که باعث ایجاد نگرانی در مورد ثبات تولید نفت کشور می شود.

بسیج جوانان برای تعطیلی

با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر بسیج جوانان از جوامع فدرال اوجوبو در ایالت دلتا و اوگبوتوبو در ایالت بایلسا، وضعیت تشدید می‌شود. این گروه‌ها از جوامع همسایه حمایت می‌کنند تا ایستگاه‌های جریان کلیدی - Benisede، Ogbotobo، Opukusu و Tunu را که توسط شل اداره می‌شوند را تعطیل کنند. این ایستگاه ها که به طور متوسط 200000 بشکه نفت خام در روز تولید می کنند، می توانند به طور قابل توجهی بر افزایش تولید اخیر نیجریه تأثیر بگذارند.

اثرات بالقوه بر تولید ملی

بسته شدن چهار ایستگاه جریان می تواند افزایش قابل توجه 7.7 درصدی تولید نفت خام نیجریه را که در دسامبر 2023 ثبت شده است، تضعیف کند. با رسیدن تولید به 1.4 میلیون بشکه در روز، این تهدید بیش از معیار تولید نفت در بودجه 2024 یعنی 1.78 میلیون بشکه در روز است. . اثرات موجی بر اقتصاد ملی محسوس است و توجه فوری هم از سوی دولت و هم از طرف های درگیر می طلبد.

اولتیماتوم جوانان و نارضایتی های تاریخی

جوانان جوامع آسیب دیده اولتیماتومی صادر می کنند و خواستار مداخله دولت برای وادار کردن شل به رسیدگی به نگرانی های آنها هستند. آنها در بیانیه ای مشترک، از اینکه از سال 1972 بدیهی انگاشته شده اند ابراز ناامیدی کرده و فقدان ابتکارات توسعه یا مزایای عملیات طولانی مدت شل را برجسته می کنند. این حرکت با عزم راسخ برای اجتناب از سرنوشتی مشابه اولویبری، جایی که نفت برای اولین بار در نیجریه کشف شد، تقویت می شود.

دادخواست به دولت فدرال و پیامدهای بازار فارکس

در پیش‌بینی تعطیلی احتمالی، جوامع آسیب‌دیده از دولت فدرال درخواست کرده‌اند و بر عواقب ناگوار موضع SPDC تأکید کرده‌اند. این توسعه یک عنصر عدم اطمینان را به بازار فارکس اضافه می کند، که بر ارزش پول نیجریه تأثیر می گذارد و به طور بالقوه بر استراتژی های معاملاتی برای معامله گران فارکس و ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد. وضعیت در حال تحول در بخش نفت نیجریه متغیر جدیدی را برای فعالان بازار فارکس معرفی می کند تا از نزدیک با تلاقی تنش های ژئوپلیتیکی با شاخص های اقتصادی، نظارت کنند. نتیجه این رویدادها می تواند عواقب گسترده ای بر بازارهای انرژی جهانی و چشم اندازهای مالی داشته باشد.

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}