کاهش سهام ARA Hub در سهام گازویل

کاهش سهام ARA Hub (آمستردام-روتردام-آنتورپ)

نوسانات بازار نفت و سیگنال های اقتصاد جهانی

در مواجهه با افزایش نگرانی‌های اقتصادی جهانی و پیش‌بینی تصمیمات قریب الوقوع فدرال رزرو آمریکا، قیمت سهام نفت و گازویل در این هفته نوسانات شدیدی را نشان داد. پس از کاهش اولیه یک دلار به دلیل نگرانی‌ها در مورد تقاضا و تقویت دلار، قیمت نفت شاهد افزایش مجدد بود که عمدتاً توسط گزارش ذخیره‌سازی اروپا آغاز شد. شرکت مشاوره هلندی Insights Global از کاهش 3 درصدی ذخایر بنزین در مرکز پالایش و ذخیره سازی آمستردام-روتردام-آنتورپ (ARA Hub) خبر داد که به نظر می رسید بازار را اندکی تقویت کند. قیمت نفت خام برنت تا 83.36 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به 79.05 دلار در هر بشکه رسید.

عوامل موثر بر پویایی قیمت نفت

عوامل متعددی برای ایجاد تغییرات قیمتی که در این هفته در بازار نفت مشاهده شد، همگرا شدند. جیوانی استانوو، تحلیلگر UBS، افزایش جزئی قیمت نفت را به کاهش ذخایر محصولات پالایش شده در اروپا و کاهش بازدهی خزانه دو ساله آمریکا نسبت داد. با این حال، او همچنین تاکید کرد که چنین نوسانی احتمالاً تا زمانی که شفافیت بیشتری در مورد اقدامات آتی فدرال رزرو آمریکا به دست نیاید ادامه خواهد داشت. سمپوزیوم جکسون هول که به شدت تماشا شده است، جایی که قرار است جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در آن سخنرانی کند، به انتظارات بازارهای مالی جهانی می افزاید.

شاخص های اقتصادی بین المللی و تاثیر آنها

داده‌های اقتصادی اخیر از بازیگران بزرگ جهانی نشان‌دهنده توده‌ای از رشد و انقباض است. به عنوان مثال، ژاپن سومین ماه متوالی از قراردادهای فعالیت کارخانه خود را در ماه اوت ثبت کرد. به طور همزمان، فعالیت تجاری منطقه یورو بیش از پیش بینی های قبلی کاهش یافت و پیش بینی ها حاکی از انقباض اقتصاد بریتانیا در این سه ماهه است. برعکس، علیرغم افزایش تهاجمی نرخ بهره فدرال رزرو، ایالات متحده با تنها نشانه های حاشیه ای از رکود، نسبتاً قوی باقی مانده است. با این حال، کارشناسانی مانند کریگ ارلام از اواندا، شکاف‌های بالقوه‌ای را که در صورت تداوم نرخ‌های بهره در سطوح بالا ممکن است پدیدار شوند، برجسته می‌کنند.

به روز رسانی عرضه جهانی نفت

در سمت تولید، ایران قرار است تولید نفت خام خود را تا پایان سپتامبر به 3.4 میلیون بشکه در روز افزایش دهد، علیرغم ادامه تحریم های آمریکا. این حرکت می تواند به طور قابل توجهی بر پویایی عرضه جهانی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، صحبت هایی در مورد کاهش احتمالی تحریم ها علیه ونزوئلا وجود دارد. منابع نشان می دهند که ایالات متحده ممکن است در نظر دارد به ونزوئلا اجازه دهد تا صادرات نفت خود را افزایش دهد، مشروط به حرکت این کشور به سمت انتخابات ریاست جمهوری دموکراتیک تر.

مفاهیم فارکس و دینامیک ارز

بازار فارکس که ذاتاً با رویدادهای اقتصادی و ژئوپلیتیک جهانی مرتبط است، به شدت این تحولات بازار نفت را مشاهده می کند. با تقویت دلار امن، نفت برای سایر دارندگان ارز گران‌تر می‌شود و بر تقاضا تأثیر می‌گذارد و متعاقباً بر پویایی جفت فارکس تأثیر می‌گذارد. معامله گران فارکس، به ویژه آنهایی که با ارزهای کالایی معامله می کنند، تصمیمات فدرال رزرو ایالات متحده را از نزدیک زیر نظر خواهند داشت. با توجه به نقش مسلط دلار، هرگونه تغییر در موضع فدرال رزرو می تواند باعث ایجاد موج های قابل توجهی در بازار فارکس شود. علاوه بر این، با نوسان قیمت نفت، کشورهای متکی به صادرات نفت ممکن است شاهد واکنش ارزهای خود باشند و فرصت‌های معاملاتی بالقوه‌ای را برای شرکت‌کنندگان فارکس فراهم کنند.

برای معامله گران فارکس و کریپتو، این تحولات بر اهمیت همگام ماندن با اخبار اقتصادی، ژئوپلیتیکی و کالاهای خاص جهانی تأکید می کند. تأثیر متقابل بین قیمت نفت، سلامت اقتصاد جهانی و تصمیمات بانک مرکزی همچنان یک عامل مهم تأثیرگذار بر حرکت جفت ارز در بازار فارکس خواهد بود.

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}