مدیریت سود و زیان معاملات در بازار مالی

یکی از خصوصیات بارز بازار مالی فارکس این است که نرم افزار های معاملاتی این امکان را به معامله گر میدهد که سود و زیان خود را  مدیریت کند و برای آن حد مشخص کند. 

 

 • Take Profit (برداشت سود) :
  • حد سود (TP)، قیمتی است که با هدف جلوگیری از کاهش سود در زمان تغییر روند حرکتی قیمت نماد معامله شده، تعیین می شود.
    
 • Stop Loss (توقف ضرر) : 
  • حد ضرر (SL)، قیمتی است که در صورت رسیدن قیمت نماد معامله شده به آن، با هدف جلوگیری از زیان بیشتر تعیین می شود.
  • حد ضرر باید به‌گونه‌ای تعیین شود که نوسانات عادی قیمت محصول موجب فعال شدن حد‌ ضرر‌ نشود. به عبارت دیگر، حد‌ ضرر نباید اختلاف خیلی کمی با قیمت شروع معامله داشته باشد. همچنین حد ضرر نباید اختلاف خیلی زیادی با قیمت شروع معامله داشته باشد. در این شرایط، معامله خیلی دیر و با ضرر بالایی بسته می شود.

 • Trailing Stop (توقف ضرر متحرک): 
  • از آنجا که کم شدن سود نیز نوعی ضرر محسوب می‌شود، بهتر است حد‌ ضرر‌ نیز متناسب با تغییر قیمت، تغییر کند. فرض کنید پس از خرید یک محصول، قیمت آن مدام در حال افزایش است. در این حالت، بهترین روش این است که حد‌ ضرر‌ نیز متناسب با افزایش قیمت، افزایش پیدا کند تا در صورتی که قیمت محصول روند نزولی داشت سود معاملات از بین نرود. در اصطلاح به این نوع حد‌ ضرر‌ که متناسب با تغییرات قیمت و افزایش سود، تغییر پیدا می‌کند، حد ضرر متحرک (Trailing Stop Loss) گفته می‌شود.

نکات مهم:

 • اولین نکته ای که بایستی معامله گر هنگام تعیین حد سود و یا حد ضرربه آن توجه کند ، نوع سفارش (خرید یا فروش ) می باشد.
  • از آن جایی که بازار فارکس یک بازار دو طرفه می باشد، مشتری می تواند در دو جهت افزایش یا کاهش قیمت کسب سود کند. در معاملات فروش با کاهش قیمت محصول و  در معاملات خرید با افزایش قیمت، سود حاصل می شود.
 • حد سود و ضرر سفارشات بایستی نسبت به قیمت لحظه نماد مورد نظر تعیین شود نه قیمت شروع معامله.
 • معامله گر برای اینکه حداقل فاصله قیمت حد سود یا حد برداشت نسبت به قیمت لحظه را بررسی کند می تواند در بخش دیده بان بازار (Market Watch) نرم افزار فارکسر۵ روی نماد مورد نظر کلیک راست انجام دهد و با کلیک بر گزینه Specification  ویژگی Stop Level  را بررسی کند.

>تعیین TP و SL در سفارشات خرید :  در سفارش های خرید، با افزایش قیمت محصول، معامله وارد منطقه سود و با کاهش قیمت سفارش شما وارد منطقه ضرر می شود، بنا بر این در نظر داشته باشید نقظه TP نقطه ای  بالاتر از قیمت فروش در لحظه بازار  و حد ضرر SL نقطه ای پایین تر از قیمت فروش در لحظه مشخص گردد.
 

تعیین TP و SL در سفارشات فروش :  در سفارش های فروش، با کاهش قیمت محصول، معامله وارد منظقه سود و با افزایش قیمت سفارش شما وارد منطقه ضرر می شود، بنا بر این در نظر داشته باشید نقظه TP نقطه ای پایین تر از قیمت خرید در لحظه بازار  و حد ضرر SL نقطه ای بالاتر از قیمت خرید در لحظه مشخص گردد.

 

روش های تعیین حد سود و حد ضرر :
 

۱.  تعیین حد سود و ضرر در زمان انجام معاملهسود و ضرر فارکس

 

۲. مشخص کردن حد سود و ضرر از طریق اصلاح سفارش

 

معاملات فارکس

 

 

افتتاح حساب واقعی 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}