شباهت‌های ارز دیجیتال و فارکس

قبل از اینکه به تفاوت‌های بین ارزهای دیجیتال و فارکس بپردازیم، بگذارید ببینیم چرا ممکن است این بازارها چندان متفاوت نباشند.

فارکس و ارردیجیتال در یک تیم هستند.

مهم‌ترین شباهت رمزارز و فارکس این است که اکنون ارزش آنها نسبت به یکدیگر تعیین می‌شود. ممکن است به بیت‌کوین یا ریپل به عنوان یک ارز قانونی اعتماد نداشته باشید، اما صرافی‌های فارکس اعتماد دارند.

تفاوت بین معاملات فارکس و معاملات ارز دیجیتال

همان فیزیک پولی پایه که جابجایی در فارکس را تنظیم می‌کند، رمزارز را نیز تنظیم می‌کند. مفهوم عرضه و تقاضای پایه در کار است: اگر تعداد خریداران یک رمزارز بیشتر از فروشندگان باشد، قیمت آن سکه به طور کلی بالا می‌رود. تعداد بیشتر فروشندگان در مقایسه با خریداران به معنای بازار نزولی رمزارز است، درست مانند بازار فارکس.

جذب کارآمد اخبار بازار به این معنی است که هم فارکس و هم رمزارز فوراً به شوک‌های بازار پاسخ می‌دهند. به عنوان مثال، اگر یک نهنگ بیت‌کوین، 30 میلیون دلار بیت‌کوین را به ین ژاپن تبدیل کند، بر بازار رمزارز تأثیر می‌گذارد، همانطور که صحبت از جنگ در کاخ سفید می‌تواند ارزش برخی از جفت ارزهای فارکس مستقر در ایالات متحده را تغییر دهد.

 

نوسان و نقدینگی:

رمزارز بازار کوچک‌تری نسبت به فارکس است، بنابراین مقادیر کمتر پول می‌تواند ارز دیجیتال را بیشتر از فارکس به نوسان بیندازد. اگر ۲۵۶ میلیارد دلار دیگر وارد بازار ارزهای دیجیتال شود، در حالت ایده‌آل می‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت تمام رمزارزها دو برابر شود. همین 256 میلیارد دلار نشان‌دهنده تغییر حدود 4 درصدی در بازار فارکس است. در نتیجه، بازار رمزارز نسبت به بازار فارکس بی ثبات‌تر است. نوسانات بیشتر به معنای ریسک بیشتر برای سرمایه‌گذاران است؛  شانس بیشتری برای صعود نمایی و همچنین زیان‌های عظیم و فلج‌کننده مالی وجود دارد. نوسانات بیشتر به معنای نقدینگی کمتر (سهولت معامله) است، زیرا افراد بیشتری به طور طبیعی جذب یک بازار آرام می‌شوند. نوسانات کم و نقدینگی بالا به این معنی است که بازار فارکس می‌تواند شوک‌های اقتصادی را بهتر جذب کند. این به نفع یک فرد معمولی - چه سرمایه‌گذار و چه غیر سرمایه‌گذار - با ارزهای نسبتاً پایدار حتی در شرایط بد اقتصادی است.

در عین حال، یک سرمایه‌گذار باتجربه در صورت انجام تحقیقات لازم و آگاهی از بهترین مواقع خرید و فروش می‌تواند در بازار رمزارز عملکرد خوبی داشته باشد.

نقدینگی

وقتی نوبت به تبدیل سرمایه‌گذاری‌های شما به پول نقد می‌رسد، بازار فارکس از مزیت نسبی برخوردار است. به عنوان مثال، حجم معاملات فارکس در سال 2019 از 6.7 تریلیون دلار فراتر رفت. این امر آشکار می‌کند که معامله دارایی‌ها برای کاربران نسبتاً آسان است. افزایش نقدینگی، گستره پیشنهادات خرید و فروش را کاهش می‌دهد و معامله‌گران را قادر به معامله دارایی‌ها با قیمت‌های مناسب می‌کند.

با این حال، این مورد در معاملات ارزهای دیجیتال کمی متفاوت است. برخی از دارایی‌ها در این بازار نقدینگی بالایی را ارائه می‌کنند، بنابراین گسترۀ پیشنهادی خرید پایین و قیمت‌های معقول را برای معامله سکه ارائه می‌کنند. با این حال، اگر به دنبال سکه‌هایی با حجم معاملات کمتر هستید، احتمال اینکه نتوانید آن سکه‌ها را با قیمت مورد نظرتان معامله کنید، وجود دارد.

نوسان

بازار رمزارز در مقایسه با بازار فارکس بسیار پر نوسان است. این عامل فرصتی برای افرادی است که به دنبال کسب سودهای کلان در بازه زمانی کوتاه هستند. به خصوص، ارزهای با حجم معاملات پایین، نوسانات بسیار سریعی دارند، در حالی که ارزهایی که دارای ارزش بازار و حجم معاملات بالاتری هستند، ثبات را در کوتاه‌مدت حفظ می‌کنند. نوسانات کم در بازار فارکس مزایا و معایب خاص خود را دارد و در عین محدود ساختن فرصت کسب سودهای کلان، ریسک های مرتبط با سرمایه‌گذاری‌ها را نیز کنترل می‌کند.

پتانسیل سود

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، سطح بالای نوسانات در بازار رمزارز پتانسیل کسب سودهای کلان را افزایش می‌دهد. با این حال، عوامل دیگری مانند میزان سرمایه‌گذاری نیز در پتانسیل سود نقش دارند. اگر سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام دهید، از پاداش‌های بیشتری برخوردار خواهید شد. با این حال، باید سرمایه‌گذاری خود را هوشمندانه متنوع کنید و برای معامله ارزهای دیجیتال به روز باشید.

اگرچه بازار فارکس نیز پتانسیل سود زیادی دارد، اما این امر بیشتر به میزان سرمایه‌گذاری بستگی دارد.

اندازه بازار

از نوامبر 2021، ارزش بازار ارزهای دیجیتال به 2.8 تریلیون دلار با حجم معاملات 24 ساعته 124 میلیارد دلار رسیده است. اگرچه قیمت ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته افزایش یافته است، حجم معاملات بازار فارکس همچنان بسیار بالاتر است. این موضوع را می‌توان با این واقعیت روشن ساخت که در سال 2019، بیش از هفت تریلیون دلار به صورت روزانه معامله می‌شده است.

مکان‌های معاملاتی

در مقایسه با تجارت رمزارز، معاملات فارکس عمدتاً از طریق کارگزاران بانکی انجام می‌شود. این بانک‌ها با یکدیگر معامله می‌کنند، فرآیندی که به نام «بازار بین‌بانکی» معروف است. این کارگزاران معمولاً سرمایه‌گذاران نهادی نامیده می‌شوند که سرمایه‌های مشتریان خود را انباشته و معامله می‌کنند. با این حال، بازار فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاران خرد نیز فراهم می‌کند.

از سوی دیگر، معاملات رمزارز از طریق دو مکان اصلی انجام می‌شود: صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز که برای اتصال به دستگاه‌های الکترونیکی به اینترنت نیاز دارند. برخی از معامله‌گران از صرافی‌های متمرکز با محیط امن و نقدینگی بالا استفاده می‌کنند. برخی دیگر نیز از پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای ناشناس ماندن و تجارت توکن‌ها بدون دخالت شخص ثالث بهره می‌برند.

با وجود تفاوت های عمده بین الگوها و تکنیک های معاملاتی فارکس و ارزدیجیتال، شباهت هایی نیز دارد مانند:

  • معامله‌گران فارکس و رمزارز هر دو قصد دارند از سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت استفاده کنند. هم بازارها با ریسک همراه هستند و هم قیمت دارایی‌ها تحت تأثیر رویدادها و اخبار است.
  •  معامله گران فارکس و رمزارز هر دو برای معامله دارایی‌های خود به تحلیل تکنیکال تکیه می‌کنند.
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}